Informacje Prezesa

Szanowni  Państwo,

Ostatnie miesiące obfitowały w szereg ważnych zdarzeń i decyzji.

Działalność Naszej Spółdzielni, za okres ostatnich trzech lat, poddana była pełnej lustracji. W marcu i kwietniu br. lustrator sprawdził nasze działania pod względem legalności, rzetelności i gospodarności. Uwzględniając pozytywne wyniki kontroli Związek Rewizyjny nie skierował do Spółdzielni żadnych wniosków polustracyjnych. Protokół lustracji oraz wystąpienie polustracyjne Związku Rewizyjnego są do wglądu w siedzibie Spółdzielni.

W dniach 11 i 12 czerwca br. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Naszej Spółdzielni. Członkowie przyjęli sprawozdanie z działalności za 2018 rok, zdecydowali o przeznaczeniu nadwyżki bilansowej, przyjęli program działania na 2019 rok oraz wybrali członków nowej Rady Nadzorczej. W trakcie Walnego padł wniosek o przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców w sprawie kontynuowania rozliczania energii cieplnej na podstawie wskazań podzielników ciepła. Wypada przypomnieć, że w przyszłym roku mija 10-cio letni okres użytkowania obecnych podzielników. Wiązać się to będzie z koniecznością zakupienia nowych. W skali Spółdzielni będzie to wydatek około 350.000 zł /koszt jednego podzielnika z wymianą wynosi ok. 70 zł/. Pragnę zauważyć, że kilka budynków już wcześniej zrezygnowało z rozliczania ciepła wg wskazań podzielników i jest rozliczane wg powierzchni użytkowej mieszkania. Na podstawie rozliczenia budynku Lityńskiego 6 /od dwóch lat rozliczany wg powierzchni/ możemy stwierdzić, że zużycie ciepła nie wzrosło w znaczący sposób. Przy nie zmienionych zaliczkach na c.o. nie wystąpiła potrzeba dopłaty. Wszyscy mieszkańcy otrzymali zwroty w granicach 100-150 zł – w zależności od wielkości mieszkania. Zarząd Spółdzielni zdecydował, że we wrześniu przeprowadzimy zbieranie podpisów za lub przeciw zakupieniu nowych podzielników. Głosowanie będzie na zasadzie 1 mieszkanie = jeden głos. Głosować będą osoby dysponujące prawem do lokalu lub ich małżonkowie. O wyniku zdecyduje 50% + 1 głosów za lub przeciw, czyli większość. Mając na względzie, że wymiana podzielników wiąże się ze sporym wydatkiem, proszę o wzięcie udziału w głosowaniu. Pragniemy, aby decyzja ta nie została podjęta bez Państwa udziału.

Kolejną kwestią jest sama cena energii cieplnej. Na spotkaniu 18 czerwca br. Kierownictwo Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach spółka z o.o. poinformowało odbiorców, w tym wszystkie spółdzielnie, że od 1 lipca 2019 roku wzrastają ceny i stawki za energię cieplną, tym samym ceny energii cieplnej wzrosną średnio o 6,9%. Zarząd Naszej Spółdzielni zdecydował wstrzymać się z podwyżką zaliczek do września br. W tym czasie przeanalizujemy zużycie ciepła w ostatnich latach i pierwszym półroczu br. i zdecydujemy czy na wszystkich budynkach musimy podnosić zaliczki o 6,9%.

Za pośrednictwem Alior Banku uzyskaliśmy dostęp do kredytu ze środków Unijnych na termomodernizację. Ponieważ ten kredyt udzielany jest bez prowizji i bez oprocentowania zmieniliśmy źródło finansowania budynków, których mieszkańcy zdecydowali się na termomodernizację. Będzie taniej oraz nieznacznie skróci się okres spłaty kredytu.

Dobiegają końca negocjacje  z wykonawcami zainteresowanymi realizacją naszego nowego budynku. Ponieważ złożone oferty (dwie) uznaliśmy za zbyt wysokie negocjujemy ich obniżenie. Po ustaleniu ceny i zawarciu umowy, Zarząd będzie przydzielał mieszkania osobom, które złożyły wnioski o budowę mieszkań lokatorskich lub w odrębną własność.

Na zakończenie, życzę Państwu udanego sezonu urlopowego, dobrej pogody, wielu wrażeń oraz pełnego relaksu.

                                                                                                               Tadeusz Szymańczyk – Prezes

Suwałki, czerwiec  2019 rok

Comments are closed.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/msm/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743