Drodzy Mieszkańcy,

Wchodzimy w 2023 rok z niepokojem o wysokość wzrostu kosztów funkcjonowania naszych rodzin, w tym wysokości opłat ponoszonych na utrzymanie mieszkań. Inflacja za ubiegły rok wyniosła 14,4%, wzrost cen materiałów budowlanych wzrósł jeszcze bardziej. Pierwsze przetargi rozstrzygnięte w tym roku ten fakt potwierdzają. Znajomość tych zagadnień oraz poniesione w roku ubiegłym koszty funkcjonowania Spółdzielni pozwolą na precyzyjne opracowanie planu finansowo-gospodarczego na 2023 rok.
Wchodząc w nowy rok pamiętać musimy o cenach usług komunalnych,(centralne ogrzewanie, zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, gospodarowanie odpadami). Poziom tych cen nie leży w gestii Spółdzielni, a ich wzrost niejednokrotnie przewyższa inflację. Od 1 stycznia 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach spółka z o.o. poziom dotychczasowych cen i stawek podniosła średnio o 17,1%. Również od 1 stycznia podatek VAT ze stawki 5% powraca do stawki 23%. Tak więc faktura styczniowa będzie wyższa o ok. 38%. Mając jednak na uwadze oszczędności na cieple na koniec 2022 roku, oraz fakt, że podniesione stawki (17,1%) obowiązywać będą do 30 kwietnia 2023 roku, Zarząd Spółdzielni postanowił nie zmieniać zaliczek na c.o. i c.w. licząc na to, że pierwszy kwartał nie będzie zbyt mroźny, a ustalone we wrześniu zaliczki pokryją koszty.
Nie znamy planowanych podwyżek opłat za dostawę wody i odprowadzenie ścieków oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi, ale ich udział w czynszu jest mniejszy i nie budzi tak dużo emocji. Pamiętać jednak należy, że niewłaściwa segregacja odpadów, stwierdzona w trakcie kontroli, może doprowadzić do podwojenia opłaty (obecnie 41zł/miesiąc za lokal).
W opracowywanym planie finansowo-gospodarczym na 2023 rok planujemy uwzględnić dochody z planowanych inwestycji mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z zarządu kolejnymi wspólnotami mieszkaniowymi. Myślę, że jeszcze w lutym b.r. Rada Nadzorcza plany zatwierdzi, wtedy przedstawimy je Państwu.
Mam nadzieję, że 2023 rok będzie lepszy od poprzedniego, ustabilizuje się gospodarka, pandemia ostatecznie ustąpi a dochody Naszych Członków osiągną satysfakcjonujący poziom.
Tadeusz Szymańczyk – Prezes
Suwałki, styczeń 2023 r.

Comments are closed.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/msm/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743